Správna príprava kvasu

* Na prípravu ovocných kvasov zásadne používame plastové a iné potravinárske kade určené na kvasenie.  – Nikdy nevykonávame kvasenie v plastových nádobách od rôznych chemikálií, lepidiel a podobne, či v pozinkovaných alebo oceľových sudoch.

Na kvasenie používame len zdravé dozreté až prezreté ovocie (slivky, hrušky, jablká, čerešne, marhule a pod.), nikdy však ovocie nahnité a plesnivé. Ovocie je potrebné podrviť resp. podrieť na dreň a odstopkovať. U kvôstkovín (okrem sliviek) je potrebné aj odkôstkovať ovocie (broskyne, marhule) s veľkými kôstkami. Dbáme, aby sa do kvasov nedostalo lístie, konáriky, tráva a iné nečistoty.
plums, fruit, fruits

Kvasný proces

Kvasný proces má tri fázy – 1. začiatok kvasenia, 2. búrlivé kvasenie a 3. ukončenie kvasenia. 

Letné ovocie kvasí od 3-6 týždňov a jesenné od 8-12 týždňov (závisí to od teploty). Čisté nádoby naplníme do 2/3 objemu a prikryjeme vekom alebo igelitovou fóliou, tak aby z nich mohol unikať prebytočný kysličník uhličitý a umiestnime ju do miestnosti bez výrazných výkyvov teplôt (od 15 do 20oC).  

Ovocie ktoré je pripravené na kvasenie uzavrieme do nádoby, tak aby sme zabránili prístupu vzduchu a preniknutiu rôznych mikroorganizmov, plesní a kvasných mušiek, ktoré by znehodnotili kvalitu kvasu a následne aj výsledného destilátu. Do hustejších kvasov je potrebné pridať vodu, pretože kvasný proces prebieha lepšie v tekutých kvasoch.

Kvasný proces je ukončený keď prestane unikať kysličník uhličitý, má zdravú vôňu a šťava nie je sladká. Po ukončení kvasenia sudy vzduchotesne uzavrieme pokiaľ nemáme možnosť ich ihneď destilovať.

Na začiatku kvas dobre premiešame, ale počas kvasenia už do kvasu nezasahujeme.